Znak našeho oddělení
PSíK  Správa počítačové Karlov a centrálního informačního uzlu
MFF > PSíK > poštovní server Merlin    
Znak našeho oddělení
Znak našeho oddělení

Poštovní server (nejen) pro doménu karlov.mff.cuni.cz

Na přelomu srpna a září 2004 začal poštovní provoz zdo domény karlov.mff.cuni.cz předávat server Merlin. Kromě základních služeb spojených s předáváním mailů poskytuje i řadu nadstandardních možností, jak se vypořádat s problémy, které s sebou používání e-mailu nese:

Kdo může mít účet na Merlinovi?

Výpadky 1. 12./2. 12. 2016

Omlouváme se za problémy způsbené výpadky přístupu k poště na serveru Merlin v době mezi 1. 12. 13 hodin 2. 12. 7:41. Dotčen byl pouze přístup ke zprávám, jejich příjem a doručování nebylo postiženo.

Nové certifikáty

29. září 2015 byly nasazeny nové verze SSL certifikátů na všechny poštovní služby, konkrétně na SSL varianty IMAP, SMTP, HTTP protokolů. Certifikáty jsou podepsané certifikační autoritou TERENA resp. DigiCert. Kořenové certifikáty jsou běžně součástí základní instalace většiny systémů, takže by neměl být problém s jejich důvěryhodností. Pokud by k tomu přeci jen došlo, je třeba si kořenové certifikáty doinstalovat z výše uvedeného dokazu. Pouhé "odklepnutí" varování spojených s certifikáty nedoporučujeme.

Co je nového od června 2015

Nový IMAP server, místo trošku archaického (ale jinak dobře sloužícího) serveru Courier bychom rádi nadále používali Dovecot. Mezi jeho přednosti patří flexibilita v nastavení, rychlost a podpora moderních součástí IMAP protokolu, které by měly vyniknout zejména ve spojení s nedávno zprovozněným (nejen) webmailem Horde.

Díky flexibilitě, s jakou lze nový IMAP server nakonfigurovat, můžeme nabídnout nadstandardní vychytávku: přístup ke starším mailům! Nově bude mít každý uživatel přístup k obrazům mailového úložiště z nedávné doby. Obrazy jsou pravidelně obnovovány každou půl hodinu a k tomu ještě ráno v 6:05 a po obědě ve 13:05, takže si každý může volně procházet 4 obrazy z minulosti (poslední celá hodina ~ --00, posledních 30 minut po celé ~ --30, a kazdy den v 6:05 ~ 0605 a a 13:05 ~ 1305) a v případě potřeby v nich najít omylem smazané zprávy. Na pravidelném zálohování se tímto nic nemění! Od 2.12.2016 bohužel nemůžeme výše popsanou službu z technických a technologických důvodů nabízet.

Co se pokazilo

Se změnou IMAP serveru jsme se zároveň zbavili historicky vzniklé nesystematičnosti, nově jsou sdílené složky přístupné pod loginem (např. 0knih-adm) toho, kdo je zpřístupňuje, nikoli pod jeho mailovou adresou (lokální části, např. knih-adm). To sebou nese bohužel ztrátu nastavení u poštovních klientů, které si spojují nastavení třídění apod. s konkrétními složkami. Především uživatelé poštovního klienta Thunderbird musí po změně projít nastavení sdílených složek a ověřit, zda nastavení odpovídá jejich potřebám. Jde především o kontrolu na novou poštu, nastavení třídění, zobrazených sloupců, atd.

Případné dotazy, závady, nedostatky i pochvaly neváhejte směrovat na adresu netadm@karlov.mff.cuni.cz nebo na telefon 95155 1448.

Co je nového od 20. května

Nový Merlin poskytuje služby ve stejném rozsahu, jako jeho předchůdce, plus nějaké další navíc.

Problematika spojená s elektronickou poštou je natolik rozsáhlá, že ji lze jen těžko přehledně shrnout na jednom místě. Vyberte si proto, do jaké kategorie spadáte:

Mám poštu na serveru Merlin
Nastavení poštovních programů
Mám poštu někde jinde na Karlově
Starám se o katedrální poštovní server
Ani jedno z výše uvedených, přesto mám problém!
   Za obsah odpovídá PSIK
 0   6   9   4   1   0 
Poslední změna: 2. prosince 2016, www@mff.cuni.cz