PSíK

Správa počítačové Karlov a centrálního informačního uzlu

Nástroje pro tento web


net:local

Trvalé připojení registrovaného zařízení do stávající sítě zásuvek

Tato stránka shrnuje informace pro uživatele, kteří by rádi měli svůj počítač připojen do místní sítě na Karlově, případně už ho připojen mají, ale došlo u nich k nějaké změně.

Před připojením zařízení do místní sítě na Karlově je třeba provést několik jednoduchých kroků. Na konci snažení je s největší pravděpodobností funkčně připojené zařízení:

 1. Nejprve je třeba si vyhlédnout zásuvku, do které by se dané zařízení hodilo nejlépe. V žádném případě zařízení do vyhlédnuté zásuvky v tento moment nezapojujeme! Pokud není žádná vhodná zásuvka po ruce, nezbývá, než kontaktovat svého katedrálního správce výpočetní techniky a v koordinaci s ním se s námi domluvit na dalším postupu. Čas od času dochází k rozšiřování infrastruktury a je tedy naděje, že se podaří uspokojit i Vaše požadavky.
 2. Dále je třeba prozkoumat zařízení, které má být připojeno. Klíčové je, jaké síťové rozhraní použije, konkrétně jeho výrobce a MAC adresu. Je-li zařízením například PC, je možné obojí zjistit v BIOSu, případně v operačním systému (MS Win například prozradí obojí na příkazové řádce po zadání příkazu ipconfig /all).
 3. Výše získané údaje je třeba shrnout do žádosti o připojení koncového zařízením, doplnit jménem, příjmením, kontaktním telefonem a pracovištěm odpovědné osoby a poslat na naši adresu netadm@karlov.mff.cuni.cz. Žádost by klidně mohla vypadat takto:
  Dobrý den,
  
  prosím o připojení nového PC do sítě na Karlově. Nejvíce by se mi 
  líbila zásuvka J-22, počítači bychom rádi říkali UTM-28. Jeho MAC adresa 
  je 00-19-D1-39-35-20 a karta Intel PRO/1000 DL Network connection. 
  
  Počítač bude na katedře UTM, odpovědná osoba J. B., tel.: 1513.

  Má-li zařízení nějakou zvláštnost, které má spojitost s jeho připojením do počítačové sítě, nezapomeňte ji připsat.

 4. Pokud je vše v pořádku, přijde od nás do několika dní odpověď, že je možno zařízení připojit. Do té doby zařízení v žádném případě nezapojujte, síťová infrastruktura slouží zároveň jako telefonní rozvod a hrozí poškození vašeho či našeho zařízení.
net/local.txt · Poslední úprava: 26. 04. 2018 12:07 autor: Petr Vlášek

Nástroje pro stránku